Urakkalistaus sisältää maanteiden hoitourakat (voimassa olevat ja tulevat) ja palvelusopimukset. Maanteiden hoitourakat ovat aakkosjärjestyksessä ja niille on esitetty urakkakoodi sekä Velho OID, jos urakka on Velhossa. Voit suodattaa taulukon tietoja kirjoittamalla tekstiä ”Etsi”-kenttään.

Maanteiden hoitourakat

Luettelo päivitetty 27.10.2022. Aiemmasta päivityksestä (18.10.2022) poistettu ”muut urakat” -kohdeluokan hankkeet (Elinkaarihankkeet ja Oulun pp-reitit).

NimiUrakkakoodiOid
Alajärvi lakannut1054
Alavus 05 – 101022
Alavus 10-171021
Alavus 17-2210631.2.246.578.8.1.3141515661.3445215330
Alavus 22-2710721.2.246.578.8.1.2469151512.1294448313
Espoo 09-14119
Espoo 14-19130
Espoo 19-241421.2.246.578.8.1.2867644585.3649492023
Espoo vanha104
Espoo vanha114
Forssa 09-16425
Forssa vanha423
Harjavalta 04 – 11209
Harjavalta 11 – 16224
Harjavalta 16-21234
Harjavalta 21-262441.2.246.578.8.1.2472646850.3164225095
Harjavalta vanha211
Heinola 12-17126
Heinola 17-221391.2.246.578.8.1.3116564720.3304421761
Heinola 22-271491.2.246.578.8.1.2173219485.1025133437
Heinola vanha410
Huittinen 06 -13210
Huittinen 13 – 18227
Huittinen 18-232371.2.246.578.8.1.2479264362.1176904116
Huittinen 23-282471.2.246.578.8.1.2595268572.2207761352
Hyvinkää106
Hyvinkää 06 -13116
Hyvinkää 13 – 18127
Hyvinkää 18-231401.2.246.578.8.1.2313642302.1315578440
Hyvinkää 23-281501.2.246.578.8.1.2671783929.1680003682
Hämeenlinna 06-13424
Hämeenlinna 18-231411.2.246.578.8.1.2665760180.3786034856
Hämeenlinna 23-281511.2.246.578.8.1.2784434490.3644490873
Hämeenlinna vanha421
Hämeenlinna13 – 18128
Ii 04 – 111219
Ii 11 – 161235
Ii 16-211248
Ii 21-2612601.2.246.578.8.1.3178876804.2044285580
Ii vanha1212
Iisalmi 07 – 14820
Iisalmi 14-19833
Iisalmi 19-248481.2.246.578.8.1.2547577616.2726825705
Iisalmi vanha810
Iisalmi vanha815
Ilomantsi 08 – 15821
Ilomantsi 15 -20835
Ilomantsi 20-258531.2.246.578.8.1.2474331879.1316078911
Ilomantsi vanha804
Imatra 09-16350
Imatra 16-21387
Imatra 21-273921.2.246.578.8.1.2277837249.3521896704
Imatra vanha347
Imatra vanha348
Itä-Uusimaa 05 -10118
Ivalo 09-131420
Ivalo 13 – 141428
Ivalo 14-191431
Ivalo 19-2414371.2.246.578.8.1.2337912091.4181820832
Ivalo vanha1409
Joensuu 09-14822
Joensuu 14-19834
Joensuu 19-248491.2.246.578.8.1.3218862461.2921784565
Joensuu vanha813
Joensuu vanha817
Juuka lakannut814
Juva 08-15384
Juva 15 -20836
Juva 20-258521.2.246.578.8.1.2163580319.2774501913
Juva vanha383
Jyväskylä 05 – 12921
Jyväskylä 12-19925
Jyväskylä 17-229301.2.246.578.8.1.2541110900.2274325584
Jyväskylä 22-279361.2.246.578.8.1.2746301577.104548584
Jyväskylä itäinen lakannut917
Jyväskylä läntinen lakannut911
Jämsä 06 – 13912
Jämsä 13 – 18926
Jämsä 18-239321.2.246.578.8.1.2421321674.3055016333
Jämsä 23-289371.2.246.578.8.1.3202262596.4088391998
Kajaani 04 – 111201
Kajaani 11 – 181236
Kajaani 18-2312521.2.246.578.8.1.3106281631.2488699813
Kajaani 23-2812651.2.246.578.8.1.2468712361.4154671097
Kangasala 04 -11434
Kangasala 11-16448
Kangasala 16-21454
Kangasala 21-264621.2.246.578.8.1.2286892774.3992977621
Kankaanpää 08-09220
Kankaanpää 09-14222
Kankaanpää 14-19232
Kankaanpää 19-242421.2.246.578.8.1.2305586675.1015383082
Kankaanpää vanha213
Kankaanpää vanha215
Karjaa vanha102
Karstula 09-16918
Karstula 16-21928
Karstula 21-269341.2.246.578.8.1.2261158795.3080512202
Karstula vanha913
Kauhajoki 06-131018
Kauhajoki 13 – 181057
Kauhajoki 18-2310651.2.246.578.8.1.2947823794.1663599907
Kauhajoki 23-2810741.2.246.578.8.1.2959615449.1354595090
Kauhajoki lakannut1032
Kemi 09-161421
Kemi 16-211432
Kemi 21-2614401.2.246.578.8.1.2369730585.659566593
Kemi eteläinen vanha1401
Kemi pohjoinen vanha1410
Kemi vanha1413
Kemijärvi 05 -101415
Kemijärvi vanha1407
Kemijärvi-Posio 10-151422
Kemijärvi-Posio 15 -201430
Kemijärvi-Posio 20-2514391.2.246.578.8.1.3051982410.439885611
Kempele vanha1202
Keuruu 10-17923
Keuruu 17-229291.2.246.578.8.1.2316754724.2310811597
Keuruu 22-279351.2.246.578.8.1.2929512735.4234631376
Keuruu vanha914
Kitee 05 – 12803
Kitee 12-19829
Kitee 19-248471.2.246.578.8.1.2577962106.2292968176
Kittilä 08-131419
Kittilä 13 – 181427
Kittilä 18-2314361.2.246.578.8.1.3096807303.985838808
Kittilä 23-2814441.2.246.578.8.1.3189396743.3589847487
Kittilä vanha1406
Kiuruvesi 07 – 12819
Kiuruvesi 12-17830
Kiuruvesi 17-228431.2.246.578.8.1.2286303260.597598019
Kiuruvesi 22-278581.2.246.578.8.1.2337170213.950108184
Kiuruvesi vanha811
Kokkola 07 – 121012
Kokkola 12-191056
Kokkola 19-2410671.2.246.578.8.1.2498892818.1498407593
Koskenkorva lakannut1052
Koskenkylä -Kotka 12-27129
Kotka 06-13322
Kotka 13 – 20386
Kotka 20-253911.2.246.578.8.1.2758472018.4235963088
Kotka vanha321
Kouvola 05 -12333
Kouvola 12-19385
Kouvola 19-243901.2.246.578.8.1.2521881460.3770697296
Kristiinankaupunki 05-101033
Kristiinankaupunki 10-171035
Kristiinankaupunki 17-2210641.2.246.578.8.1.2277041764.1936649632
Kristiinankaupunki 22-2710731.2.246.578.8.1.2191482021.724710478
Kuhmo 06-111226
Kuhmo 11 – 131237
Kuhmo 13-141243
Kuhmo 14-191245
Kuhmo 19-2412561.2.246.578.8.1.2260031145.1934031514
Kuhmo vanha1203
Kuopio 09-16823
Kuopio 16-21839
Kuopio 21-268541.2.246.578.8.1.2638157878.3697145883
Kuopio vanha812
Kuopio vanha816
Kuusamo 09-131232
Kuusamo 13 – 141242
Kuusamo 14-191244
Kuusamo 19-2412571.2.246.578.8.1.2683498174.2533910024
Kuusamo vanha1204
Kuusamo vanha1218
Lahti 07 – 12411
Lahti 12-17125
Lahti 17-221381.2.246.578.8.1.2531299840.2772924778
Lahti 22-271481.2.246.578.8.1.2336228512.3346539655
Laitila vanha207
Lappeenranta 09-16349
Lappeenranta 16-21388
Lappeenranta 21-263931.2.246.578.8.1.2858264762.1306335839
Lappeenranta vanha343
Lapua 08-151025
Lapua 15 -201061
Lapua 20-2510691.2.246.578.8.1.2928358117.3819661794
Lapua vanha1016
Lapua vanha1024
Leppävirta vanha801
Lieto 03 -10206
Lieto 10-15223
Lieto 15 -20233
Lieto 20-252431.2.246.578.8.1.2510120871.3809271410
Loimaa 12-17226
Loimaa 17-222351.2.246.578.8.1.2222380014.3241540682
Loimaa 22-272451.2.246.578.8.1.2765720060.10299354
Loviisa109
Merikarvia 05 -12214
Merikarvia 12-17225
Merikarvia 17-222361.2.246.578.8.1.2367543677.2821478175
Merikarvia 22-272461.2.246.578.8.1.2530150474.2550567608
Mikkeli 08-14365
Mikkeli 14-19832
Mikkeli 19-248501.2.246.578.8.1.2905691620.1108878379
Mikkeli vanha362
Mikkeli vanha364
Myrskylä 10-15123
Mäntsälä 03 – 10107
Mäntsälä 10-15122
Mäntsälä 15 -20135
Mäntsälä 20-251451.2.246.578.8.1.2587863916.3315234281
Nilsiä 06-11818
Nilsiä 11 – 18828
Nilsiä 18-238451.2.246.578.8.1.3103275919.1605027153
Nilsiä 23-288601.2.246.578.8.1.2249589826.3792437267
Nilsiä vanha808
Nummi 07 – 14113
Nummi 14-21132
Nummi 21-261461.2.246.578.8.1.2861537021.2505675786
Nummi vanha103
Nurmes 06 -13809
Nurmes 13 – 20831
Nurmes 20-258511.2.246.578.8.1.2571794531.2401525673
Oravainen lakannut1053
Orivesi 04 – 11445
Orivesi 11 – 16449
Orivesi 16-21455
Orivesi 21-264611.2.246.578.8.1.2334459049.968429815
Oulu 05 – 121225
Oulu 12-171238
Oulu 17-2212501.2.246.578.8.1.2938439601.1690232336
Oulu 22-2712631.2.246.578.8.1.2715567557.4111186727
Padasjoki lakannut412
Paimio 06 -13201
Paimio 13 – 18228
Paimio 18-232381.2.246.578.8.1.2956914110.475781544
Paimio 23-282481.2.246.578.8.1.3072244279.275715120
Parkano 08-15446
Parkano 15 -20452
Parkano 20-254581.2.246.578.8.1.3116460484.4099646974
Parkano vanha442
Pello 05 – 121405
Pello 12-171425
Pello 17-2214341.2.246.578.8.1.3072337311.4022188250
Pello 22-2714421.2.246.578.8.1.2710194144.114960876
Pieksämäki370
Pieksämäki 11 – 13826
Pieksämäki 13 – 14837
Pieksämäki 14 -18838
Pieksämäki 18-238461.2.246.578.8.1.3093911464.822618648
Pieksämäki 23-288911.2.246.578.8.1.3177457345.3315499454
Pielavesi 05 – 10805
Pielavesi 10-17824
Pielavesi 17-228411.2.246.578.8.1.2468826989.2908386834
Pielavesi 22-278561.2.246.578.8.1.3090422659.2484041775
Pietarsaari 09-161015
Pietarsaari 16-211062
Pietarsaari 21-2610711.2.246.578.8.1.2184015499.2962675981
Pietarsaari vanha1014
Pietarsaari vanha1055
Pihtipudas 04 -11920
Pihtipudas 11 – 18924
Pihtipudas 18-239311.2.246.578.8.1.2436380374.2100576624
Pihtipudas 23-289381.2.246.578.8.1.2164251926.971345030
Pihtipudas vanha915
Pori 07 – 14218
Pori 14-19231
Pori 19-242411.2.246.578.8.1.2696533497.1150974976
Pori vanha212
Porvoo 10-15121
Porvoo 15 -201331.2.246.578.8.1.2277114722.3315201719
Porvoo 20-251441.2.246.578.8.1.2642972005.4234885901
Porvoo, vanha108
Posio 06-111416
Posio vanha1411
Pudasjärvi- Taivalkoski 18-2312531.2.246.578.8.1.3135329379.4268550912
Pudasjärvi vanha1207
Pudasjärvi-Taivalkoski 08-131229
Pudasjärvi-Taivalkoski 13 – 181240
Pudasjärvi-Taivalkoski 23-2812661.2.246.578.8.1.2462909135.3084487183
Pulkkila 08-121230
Pulkkila vanha1214
Pulkkila vanha1227
Puolanka 05 – 101224
Puolanka 10-151233
Puolanka 15 -201246
Puolanka 20-2512581.2.246.578.8.1.2942584849.1042688076
Puolanka vanha1213
Pyhäjärvi 03 – 101208
Pyhäjärvi 10-171234
Pyhäjärvi 17-2212491.2.246.578.8.1.2453816322.2961774035
Pyhäjärvi 22-2712621.2.246.578.8.1.2736673449.147576424
Päijänne 05 – 12413
Pöytyä 05 -12204
Raahe-Ylivieska 09-161231
Raahe-Ylivieska 16-211247
Raahe-Ylivieska 21-2612591.2.246.578.8.1.3081820802.3080954314
Raahe-Ylivieska vanha1209
Raasepori 11 – 16124
Raasepori 16-21137
Raasepori 21-261471.2.246.578.8.1.3009114413.804467741
Raisio 07 – 14217
Raisio 14-19230
Raisio 19-242401.2.246.578.8.1.2636175497.548957053
Raisio vanha205
Raisio vanha208
Ranua 06-111417
Ranua 11 – 161423
Ranua 16-211433
Ranua 21-2614411.2.246.578.8.1.2424386828.3122287929
Ranua vanha1404
Riihimäki vanha422
Rovaniemi 07 – 121418
Rovaniemi 12-171426
Rovaniemi 17-2214351.2.246.578.8.1.2580767686.2564158804
Rovaniemi 22-2714431.2.246.578.8.1.2660269075.710391494
Rovaniemi vanha1402
Rovaniemi vanha1412
Salo 05 – 10202
Salo 14-19229
Salo 19-242391.2.246.578.8.1.2543052654.1742879259
Sastamala 12-17451
Sastamala 17-224561.2.246.578.8.1.2879086636.4159742488
Sastamala 22-274631.2.246.578.8.1.3190982952.3922103
Savitaipale vanha344
Savonlinna 05 – 10380
Savonlinna 10-17381
Savonlinna 17-228401.2.246.578.8.1.2975308081.630567458
Savonlinna 22-278551.2.246.578.8.1.3109619405.3210911439
Seinäjoki 08-141026
Seinäjoki 14-191059
Seinäjoki 19-2410681.2.246.578.8.1.3132438603.4234620622
Seinäjoki vanha1017
Seinäjoki vanha1020
Seinäjoki vanha1023
Siikalatva 12-171239
Siikalatva 17-2212511.2.246.578.8.1.3120255592.604706421
Siikalatva 22-2712641.2.246.578.8.1.2150300824.407592995
Sodankylä 04 – 111414
Sodankylä 11 – 151424
Sodankylä 15 -201429
Sodankylä 20-2514381.2.246.578.8.1.2471164582.1938835796
Sodankylä vanha1408
Somero 07 – 14216
Somero vanha203
Suolahti lakannut916
Suomussalmi 08-131228
Suomussalmi 13 – 181241
Suomussalmi 18-2312541.2.246.578.8.1.3157100399.2595414621
Suomussalmi 23-2812671.2.246.578.8.1.2506644834.2814999584
Suomussalmi vanha1210
Suonenjoki 04 – 11802
Suonenjoki 11 – 18827
Suonenjoki 18-238441.2.246.578.8.1.2513331656.1986687605
Suonenjoki 23-288591.2.246.578.8.1.2890617138.1667708023
Taivalkoski vanha1216
Tammisaari 04 -11111
Tammisaari vanha101
Tampere 05 – 12436
Tampere 12-17450
Tampere 17-224571.2.246.578.8.1.3006415454.4148226829
Tampere 22-274641.2.246.578.8.1.2210843865.2879486912
Tampere vanha432
Vaala vanha1217
Vaasa 06 – 131034
Vaasa 13 – 181058
Vaasa 18-2310661.2.246.578.8.1.2368444771.942111775
Vaasa 23-2810751.2.246.578.8.1.2477673020.3302059435
Vammala 05 – 12435
Vantaa 09-14120
Vantaa 14-19131
Vantaa 19-241431.2.246.578.8.1.2639916961.10763875
Vantaa vanha105
Veteli 09-141029
Veteli 14-211060
Veteli 21-2610701.2.246.578.8.1.2306636959.571045429
Veteli vanha1013
Veteli vanha1019
Veteli vanha1027
Viinijärvi 05 – 10806
Viinijärvi 10-17825
Viinijärvi 17-228421.2.246.578.8.1.2295229814.3519190226
Viinijärvi 22-278571.2.246.578.8.1.2215880194.2318996422
Virrat 08-15447
Virrat 15 -20453
Virrat 20-254591.2.246.578.8.1.2396170478.411114834
Virrat vanha443
Ylivieska vanha1211
Äänekoski 07 – 14922
Äänekoski 14-19927
Äänekoski 19-249331.2.246.578.8.1.3153194136.2168252973

Palvelusopimukset

NimiUrakkakoodi
Betonitie3001
E18, Muurla – Lohja 09 -29 tekniset järjestelmät3008
HTU-piirien pääteiden päällysteiden palvelusopimus3002
Hämeen tiemerkinnät4004
JCDeauxin mainossoppari9001
Kaakkois-Suomen päällystepalvelusopimus3005
Kaakkois-Suomen siltojen palvelusopimus5003
Kaakkois-Suomen tiemerkinnät4003
Keski-Suomen tiemerkinnät4006
Keski-Suomen valaistusurakka2062
Lapin tiemerkinnät4009
muu taho200
Oulun päälllystepalvelu 13003
Oulun päälllystepalvelu 23004
Oulun siltojen palvelusopimus 15001
Oulun siltojen palvelusopimus 25002
Oulun tiemerkinnät4008
Paikallinen kunta hoitaa400
Paikallinen yrittäjä hoitaa100
Pirkanmaan Kimppa 2013-173006
Pirkanmaan tiemerkinnät4010
Päällysteiden paikkausurakka Kimppa 2017-20183009
Päällysteiden paikkausurakka Kimppa 20193010
Päällysteiden paikkausurakka Kimppa 20203011
Päällysteiden paikkausurakka PIR MPU 20213012
Savo-Karjalan tiemerkinnät4005
Tiemerkintöjen palvelusopimus PIR ELY 2017 -20194011
Turun tiemerkinnät4002
Uudenmaan elyn telematiikan hoito 2009-20126001
Uudenmaan tiemerkinnät4001
Uudenmaan tiemerkintäpalvelusopimus, itä1002
Uudenmaan tiemerkintäpalvelusopimus, länsi1001
Vaasan tiemerkinnät4007
Valtakunnallinen matka-ajan seurantasopimus6002
valtio hoitaa300
Vt 12 Tampereen Rantatunneli 2016-20223007